01
آذر

آیا افراد سیگاری در مقابله با ویروس کووید-19 در معرض خطر بیشتری هستند؟

 

شواهد دقیقی وجود دارد که سیگار کشیدن اثرات منفی بر سلامت ریه ها دارد و مانع پاسخ ایمنی بدن به عفونت ها می شودو سیستم ایمنی را مهار می کند. با توجه به اینکه سیگار کشیدن خطر عفونت های ویروسی ریه و گلو را افزایش می دهد، پژوهشگران بر  افزایش خطر کووید-19 در سیگاری ها تاکید دارند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، علاوه بر تمام مضرات سیگار ، رفتار سیگار کشیدن یعنی رساندن مداوم انگشت به لبها، احتمال انتقال ویروس از دست به دهان را افزایش می دهد. همچنین محصولاتی که به صورت مشترک یا در محیط های اجتماعی استفاده می شود مثل قلیان نیز، خود مشکل سازند و احتمال انتقال ویروس از فرد به دیگری را افزایش می دهند. بنابراین فرض بر این است که کشیدن سیگار ، فرد را در معرض ابتلای بیشتری نسبت به دیگران قرار می دهد.

آیا افراد سیگاری عوارض شدیدتری از کووید-19 را تجربه می کنند؟

تا امروز ، دانشمندان در این موضوع به قطعیت نرسیده اند و تمام مطالعات کاستی هایی داشته است که نمی توان به یقین در مورد شدت بیماری کووید-19 در افراد سیگاری نسبت به جمعیت نرمال نظر داد. مهمترین یافته ها در مجله پزشکی نیو انگلند (new England ) در 28 فوریه چاپ شد که نشان می داد افراد سیگاری نسبت به غیر سیگاریها، 4/2 برابر بیشتر بستری ICU شدند یا تهویه مکانیکی دریافت کردند یا فوت شدند. در این مطالعه که بر روی 1100 بیمار مبتلا به کووید -19 انجاغم شد، 17 درصد افرادی که در حال حاضر سیگاری بودند و 5 درصد افرادی که قبلا سیگاری بودند علایم شدید بالینی داشتند.

در مطالعه دیگری که مجله بیماری های ناشی از تنباکو در ماه مارچ منتشر کرد، بیان کرد که از بین تمام فاکتورهای خطر پیشرفت کووید-19، سیگار احتمالا بیشترین ارتباط را با پیشرفت بیماری و نتایج بد آن دارد.

 

ارتباط vape ( سیگار الکترونیکی) با کووید -19

با توجه به نوپدید بودن سیگارهای الکترونیکی یا همان vape، اثرات آن بر سلامتی هنوز محدود است و هنوز مشخص نیست که آیا می تواند سبب مشکلاتی همچون بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) شود یا نه؟ با این حال ، شواهدی مبنی بر این وجود دارد که مواجهه با آئروسل ها و ذرات معلق ناشی از سیگارهای الکترونیکی، فارغ از آنکه ، آن ذرات ، نیکوتین یا تتراهیدروکانابینول یا حتی اسانس های معطر باشد، سبب آسیب به سلولهای ریه می شود، بافت ریه را تخریب می کند و التهاب ریه را افزایش می دهد و از این رو توانایی ریه به پاسخ به عفونت را کم می کند و همین می تواند سبب گسترش کووید-19 شود.

همچنین احتمال دارد سیگارهای الکترونیکی  و دود حاصل از آن حاوی ذرات ویروس باشد و افرادی را که در معرض آن دود هستند نیز آلوده کند.

 

آیا الان زمان مناسبی برای ترک سیگار است؟

با توجه به اینکه کووید-19 سبب استرس و اضطراب زیادی در افراد شده، ترک نیکوتین می تواند بسیار ناخوشایند باشد آیا الان در زمان همه گیری کووید-19 زمان مناسبی برای ترک سیگار است؟ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ترک سیگار مشکل است یا علایم ترک نیکوتین سبب بیماری می شود.خبر خوب و در واقع خبر انگیزه دهنده برای ترک سیگار این است که با وجود آنکه پاک کردن تمام آسیب های ناشی از سالها سیگار کشیدن سخت است اما نتایج مثبت ترک سیگار بسیار سریع است.

حدود 20 دقیقه بعد از قطع سیگار، ضربان قلب و فشار خون کاهش می یابد، بعد از 12 ساعت، سطح مونوکسیدکربن خون پایین می آید، بعد از دو هفته جریان خون بهبود می یابد و عملکرد ریه افزایش پیدا می کند و بعد از یک ماه سیلیاها ( زایده های موجود در مخاط راه هوایی که ترشحات را از ریه به سمت خارج هل می دهند) شروع به بازیافت عملکرد نرمال خود می کنند. نتیجه تمام این اتفاقات این است که توانایی ریه در پاکسازی خود افزایش می یابد و از خطر عفونت کاسته می شود.

با توجه به خطرات سیگار و فواید سریع ترک آن بر ریه، به نظر می رسد ترک سیگار یکی از رفتارهای پیشگیرانه در سطح شستن دستها و فاصله اجتماعی و پرهیز از تماس دست با چشم و دهان و بینی از کووید-19 است.