پی آر پی  PRP

PRP یعنی پلاسمای غنی از پلاکت. منشا PRP  10-30 سی سی از خون خود فرد است.

روش کار به این صورت است که ابتدا از فرد به میزان 10-30 سی سی خون گرفته می شود. خون گرفته شده در کیت های مخصوصی ریخته شده، یک الی دو نوبت سانتریفیوژ می شود و به این ترتیب پلاکت های موجود در پلاسما تغلیظ می شوند. پلاکت های خون حاوی مقادیر زیادی فاکتور رشد هستند. حین تزریق پی آر پی دیواره پلاکت ها آسیب دیده، فاکتورهای رشد در بافت مورد تزریق آزاد می شود.

نتایج:

جوانسازی: اثرات اولیه PRP از 2 هفته پس از تزریق شروع شده و تا چند ماه ادامه می یابد. اثرات آن مربوط به بهبود ساختار کلاژنی لایه درم و چربی زیر پوست و تنظیم تقسیمات سلولی است.

درمان ریزش مو: رشد فولیکول های ظریف جدید از 2 ماه تا 4 ماه پس از تزریق مشاهده می شود. همچنین موهای موجود فرد نیز ضخیم می شود.

تقویت کاشت مو: PRP اثرات کاشت مو را تقویت کرده و نتایج آتی آن را بهبود می بخشد.

درمان اسکار ها: جای فرو رفته آسیب های مختلف روی پوست توسط PRP به طور چشمگیری بهبود می یابد. درمان زخم: با استفاده از PRP سرعت ترمیم زخم ها افزایش یافته در نتیجه احتمال ایجاد عوارض پس از بهبود زخم کاهش می یابد. درمان زخم های مزمن (زخم بستر و زخم دیابتی ها) نتایج قابل توجهی با PRP خواهد داشت.

تقویت تزریق چربی: PRP سبب افزایش ماندگاری چربی تزریق شده برای پر کردن نواحی مختلف بدن خواهد شد.

مراقبت های پس از تزریق:

استفاده از کرم های ترمیم­کننده و کرم های ضد آفتاب

پرهیز از مواجهه با آفتاب شدید و گرم شدن بیش از حد پوست تا 48 ساعت

استفاده از ویتامین ث و آهن (در صورت وجود آنمی) تا یک ماه

عوارض:

 PRP به دلیل اتولوگ بودن (از بدن خود فرد) ریسک ایجاد واکنش های حساسیتی ندارد ولی همانند سایر تزریق ها می تواند سبب کبودی و قرمزی و گرمی موقت در پوست ناحیه تزریق شود. اگر عفونت ایجاد شود  با تجویز آنتی بیوتیک بهبود می یابد.

کنتراندیکاسیون ها:

در موراد زیر انجام PRP توصیه نمی شود: شیمی درمانی، درمان سیستمیک (خوراکی یا تزریقی) با کورتون ها، ابتلا به بیماری های پور فیری، اختلالات پلاکتی، کمبود فیبرینوژن خون، کم خونی شدید و بیماری مزمن کبدی، هر گونه عفونت حاد و مزمن و دیابت کنترل نشده.

بهتر است فرد از دو هفته قبل از هیچ نوع داروی ضد انعقاد و رقیق کننده خون و داروهایی چون آسپرین، پروفن، دیکلوفناک، ناپروکسن و …. و ویتامین E با ترکیبات روغن ماهی در 2 هفته اخیر استفاده نکرده باشد.

در صورتی که فرد نتواند داروهای مذکور به ویژه را قطع کند انجام PRP به هیچ عنوان توصیه نمی شود.